Saksıda Çilek Yetiştirmenin Püf Noktaları

Saksıda Çilek Yetiştirip Pazarlama

Saksıda Çilek Yetiştirmenin Püf Noktaları

Çilek genellikle Güney bölgelerimizde Mersin’in Silifke ilçesi ve civarında yoğun olarak yetiştirilen ve herkes tarafından beğeni ile yenilebilen enerji deposu meyvemizdir. Peki pazardan aldığımız çilekler ne kadar organik bunun hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz?

İşte bunun garantisini kimse veremez, ama biz gidip yerinde gördük, inceledik, birebir üretici ile temaslarda bulunduk aldığımız bilgiler hiç de iç açıcı gelmedi. Bu yüzden en sağlıklısı kendi Çileğimizi kendimiz üretmek ve bu üretim aşamasını ilerleyen zamanlarda ticarete dökmek çok zor değil.

Sizler sadece bizim bu yazımızda anlatılanları uyguladığınız sürece saksıda Çilek nasıl yetiştirilir, hemde organik çilek yiyeceksiniz, isterseniz bunu pazarlayıp mutfak masrafınızı, çocuğunuzun okul harçlığını çıkarabilecek seviyeye gelebilirsiniz.

Bu iş için öncelikle yan tarafları delikli, fazla derin olmayan küçük saksılara ihtiyacımız olacaktır. Bunları temin ettikten sonra saksıya hangi tür çilek ekeceğimize karar vereceğiz. Bakın burası çok önemli her çilek türü saksıda kolay yetişmez. Saksıda yetişen çilek türlerini iyi analiz etmemiz gerekmektedir. Bunun içinde bizler sizlere 3 adet çilek türünün saksıda yetiştiğini söyleyebiliriz.

Saksıda Çilek Çeşitleri

Bunlar sırasıyla; Osmanlı Çileği, Dağ Çileği ve Yediveren Çileği.

Saksıda Çileğimizi yetiştireceğimiz yer nemli ve güneş görmesi önemlidir. Saksıdaki toprağın kurumadan sulanması, çok önemlidir. Birde saksının dibinde su beklemesine izin vermemelisiniz.

Aksi taktirde bitkimiz çürüyecektir, çünkü Çilek çok narin bir meyvedir. Çileğimizi ekeceğimiz toprak da burada önem arz etmektedir. Bunun için hazır torf kullanabilirsiniz. Hem sağlıklı hemde bitkiyi koruma özelliğine sahiptir. Çileğimiz aynı saksıda 2-3 yıl meyve verebilmektedir. Her yıl yeni dallarını koparıp başka saksıya ekerek ürünü tazeleyebilirsiniz. Böylelikle eskiyen çilek saksılarını devir ederek elden çıkararak bu işi seri üretime geçirebilirsiniz.

Farklı Bir Ek İş Önerisi  Youtube'dan Para Kazanmak Ek Gelir Getirir Mi?

Saksıya ektiğiniz Çilekleriniz şayet gerçekten istediğiniz türde verim veriyorsa bu işlemde saksı sayısını artırarak saksıları pazarlama seviyesine geçebilirsiniz. Bunu acaba pazarlayabilir miyim diye bir düşünceye sakın kapılmayın, Facebook gibi sosyal mecralarda bir iki resim atıp ilk başlarda saksı fiyatını 25-30 TL civarında tutarsanız müşteriye yetişemeyeceğinizi belirtelim. Müşteriyi bu fiyattan topladıktan sonra bir sonraki yıl fiyatı istediğiniz seviyeye getirebilirsiniz.

Unutmayalım günümüz toplumunda herkes yediğimiz her türlü gıdanın içinde katkı maddesi olduğunu biliyor ancak elden birşey gelmiyor ve mecbur tüketiyor. Sizin bu organik çilek üretiminiz şüphesiz aşırı rağbet görecektir.

Saksıda çilek ekmeniz için fideleri çiçekçilerden alabileceğiniz gibi çilek bahçesindeki bitkilerin dallarını kopararak da temin edebilirsiniz. Bu son yöntemimiz için para vermenize gerek bile yok sonuçta 5-10 adet yetişmiş çileğin yan dallarını koparıyorsunuz sonuçta bu mevcut çileği budamak gibi bir işlem yerinde geçecektir.

Çilek Hangi Mevsimde Ekilmeli

Çilek normal şartlarda Mart ve Eylül aylarında ekilmektedir, ancak siz bu zaman dışında ektiğiniz çileği 1 hafta kadar gölge ve serin yerde bulundurmalısınız ki verim alabilesiniz.

Çilek Ekerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Her saksıya 3-4 kök çilek ekebileceğinizi unutmayın, Saksılarınızın yan taraflarında su tahliye deliği olmasına özen gösterin, Kullanacağınız toprağın hazır torf, gübreli ve organik toprakla karıştırmaya özen gösterin, Ekim işi bittikten sonra toprak kurumadan sulamaya dikkat edelim, Saksıların güneş gören bir yerde bulunmasına dikkat edelim.

Umarız ki sizlerde bu yazımızdan sonra balkonunuzda bu eşsiz meyveyi üreterek tüm ailenize organik çilek yedirmenin keyfini yaşayabilirsiniz.

Aklınıza takılan tüm soru ve önerilerinizi yazımızın altındaki mesaj kısmından bizlere iletebilirsiniz.

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir