Kredi Borcu ve Kara Listeden Nasıl Kurtulurum

Kredi Borcu ve Kara Liste

Bankalar tarafından ismi kara listeye eklenmiş kişiler, kredi kullanamaz, kredi kart ve vadesiz hesaplara tanınan ek kredilerden faydalanamaz. Adı kara listeye eklenmiş kişiler, bankalar için oldukça riskli müşterilerdir. Daha önce bankadan kredi alıp kredi borcuna sadık kalmayan, almış olduğu kredi kartının borcunu ödemeyen kişiler kara liste kapsamında değerlendirilir.

Kara listede adı geçen ama yine de bankalardan kredi çekebilmenizi sağlayan yollar elbette mevcut. Bu yollardan en geçerli olanı; kara listede ismi geçen müşterinin bankadan kullanmak istediği kredi tutarından daha yüksek değerde olan bir taşınmaz malı ipotek olarak göstermesi. Ev, arsa, tarla gibi varlıkları teminat olarak gösterdiğinizde kredi ödemelerinin bitimine kadar banka adına ipotek altına alır.

Farklı Bir Ek İş Önerisi  Hızlı Para Kazanmanın Yolları

Kara Listede Kalma Süresi Ne Kadar?

Merkez Bankasının kara listesine giren kişinin 5 yıl gibi uzun bir süre ile ismi listede kalmaktadır. Kişilerin kefilsiz, teminatsız kredi kullanması bu süre içerisinde imkansız. Yalnız bazı bankalar beş yıl şartını 3 yıla kadar indirebilmektedir.

Görmüş olduğunuz gibi adı kara listede bulunan kişilere bankalar ciddi bir takım ambargolar koymaktadır. Bu nedenle bankalara geri ödemek zorunda olduğunuz kredi borçlarının ödemelerini zamanda yapmanız gerekmektedir.

Kredi Borcumu nasıl Kapatırım?

Bankalar kredi borcu ödeyemeyecek duruma geldiğinizde bir takım çözüm önerileri sunmaktadır. Bu önerileri dikkate alarak kredi borçlarınızı ödeme yoluna gidebilir veya başka bir bankadan kredi borçlarınızın tamamının ödenmesini talep edebilirsiniz. Böylelikle kredi borçlarınızı tek hesap altında uzun vadede ödeyebilirsiniz. Zaman zaman kredi sicil affı çıksa da bankalar tarafından bu af çokta önemli olmayabiliyor.

39 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir