Elektrik Faturası Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Elektrik Faturasının Az Gelmesi İçin Neler Yapılmalı? İşte Çözüm Önerileri

Ekonomik olarak zor bir dönemden geçtiğimiz şu yıllarda vatandaş evine ekmek götürebilmek için gece gündüz çalışırken, bu masrafların yanında hemen hemen ayda bir zam gelen elektrik faturalarıyla da baş etmek oldukça güç hale gelmiştir.

Evde Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Elektriğe son olarak geçtiğimiz günlerde %15 zam yapıldığını herkes duymuştur sanırım, buda demek oluyor ki 100 TL gelen elektrik faturasına 15 TL daha ekleyeceğiz. Artık evde lamba yakarken bile elimiz titrer hale gelmişken işte bu yüksek elektrik faturalarından artık kurtulmanın zamanı geldi sanırım. Peki elektrik faturasının az gelmesi için neler yapılmalı? diye hiç kendinize sordunuz mu?

Evde lambayı yakmadan oturmak, televizyon izlememek gibi bir takım cevaplar alıyoruz ancak durum böyle değil arkadaşlar. Bir çoğunuzun evinde çocuklar gece yatarken korktuğu için yattıkları odanın lambası veya holdeki lamba sabaha kadar yanıyor. Buda ister istemez faturanın artmasına sebep olmaktadır. Bir lambanın yaktığı ne olacak ki demeyin her gün bir lamba sabaha kadar yanıyor, konuyu öyle basit düşünmeyin.

Peki bu tür durumlarda ne yapılmalı? Sizlere çok basit yöntemlerle elektrik faturasının düşürmenin yolunu detaylıca izah edeceğiz.

Hangi Yöntemler Faturayı Düşürür?

Çocuklarımızın yatak odasından başlayalım o zaman. Hepimizin yatak odalarında elbise dolabı vardır sanırım, gömme dolap veya sabit elbise dolabı. Dolabın nasıl olduğu çokta önemli değil. Dolabın ön yüzünü ölçün ve dik kısımı yarısından yukarıya doğru üst kısmın tamamını ve diğer dik kısmın yarısına kadar ölçün, bu çıkan uzunluğa 1-2 metre daha ekleyin ve bu uzunlukta Led şerit alacaksınız.

Dolap genellikle kapının yanından başla ve diğer yan duvara kadar uzanmaktadır. Dolabın hemen kapı yanındaki ucunda muhtemelen buat yani elektriğin dağıtıldığı küçük kutucuklardan vardır ve bu buat’ın alt tarafında da odanın normal lambasını yakacağınız düğmesi bulunur.

Farklı Bir Ek İş Önerisi  Kredi Borcu ve Kara Listeden Nasıl Kurtulurum

Led şeriti alacağınız elektrikçiye bu Led için birde güçlü trafo vermesini söyleyin, gerekirse bağlantılarını elektrikçi dükkanda yapar size sadece evde buat’tan çıkış yapmak kalır. Bu şekilde düzeneği elde ettikten sonra başarılı bir şekilde bağlantıyı yapalım. Şayet elektrik bilginiz yoksa kesinlikle bağlantıyı kendiniz yapmaya çalışmayın zira 220 volt ile çalışma yapacağınız için bu durum hayatınızı tehlikeye atabilir. Uzman bir elektrikçiden yardım alabilirsiniz ki bu bağlantıyı yapmak çok maliyetli bir durum değildir.

Bu İşin Maliyeti Ne Kadar Olur?

Elektrik faturasından tasarruf etmek için, normal bir elektrikçinin bu bağlantı için alacağı ücret 30-50 TL civarı arasındadır. Ancak bundan sonra led lambayı istediğiniz kadar yakın elektrik faturanıza yansımaz desek yeridir.

Bu Led olayını mutfakta tezgahınızı aydınlatmak için mutfak tezgahının üstündeki dolabın alt kısmına da monte ettirebilirsiniz. Zira benim evimde hem mutfak dolabının alt tarafında boydan boya hemde çocukların yatak odasındaki gömme elbise dolabının ön yüzünde döşenmiş durumdadır ve istediğin kadar yak faturaya çok cüzzi bir fiyat olarak yansır ki bu normal lambanın yaktığı enerjinin yanında lafı bile olmayacaktır.

Ayrıca diğer bir yöntem ise çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, ütü gibi aletlerimizi akşam saat:22:00 dan sonra çalıştırırsak elektriğin indirimli olduğu zamanlara denk geleceğinden normalden daha az elektrik sarfiyatı olacaktır.

Dip not olarak şunu belirtelim çocukların odasına seçeceğiniz şerit Led lambanın rengini iyi seçmelisiniz. Ben mavi seçtim hani mavi renk rahatlık, temizlik, şeffaflığı simgelediğini düşündüm ama öyle değilmiş, çocuklar rahat uyuyamıyor mavi lamba altında. Mutfak tezgahının altına tamamen beyaz Led taktım orası çok güzel oldu.

Bu işlemleri uyguladığınızda elektrik faturasından tasarruf etmiş olacaksınız. Kalın sağlıcakla..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir