akvaryum balığı üretmek

Akvaryum Balığı Üreterek Para Kazanmak

Akvaryum balığı yetiştiriciliği ile ek gelir elde ederek para kazanmak çok basittir. Sadece biraz titizlik ve bakım isteyen bir iş, aynı zamanda hobidir.

Evinizde akvaryum balığı üretmek, çok kolaydır. Ancak ne tür balık üreteceğinize bağlı. En karlı balık dicus balıklarıdır. Fiyatları yüksektir, bakımı zordur, üretmek zordur 🙂 . Çift fiyatları 1.000 liralara kadar çıkabilir. Bu bizi başlangıç olarak aşacaktır. Akvaryum balığı üretip satmak için bu işe en temel balıklardan ve popüler olandan başlayacağız.

Akvaryum Balığı Nasıl Yetiştirilir?

Akvaryum balığı üretip satmak, balık türlerine göre değişir. İlk 1-2 ay para kazanmak için pek güzel geçmeyebilir. Akvaryum balıklarının üremesi ve büyümesi 1-2 ay bulabiliyor. Örneğin lepistes ve moli balıkları 1 ayda 1 ürerler ve 1 doğurmada 20-30 yavru verirler. Yazımızda lepistes üretip satarak para kazanmayı açıklayacağız.

Gerekli Malzemeler

Akvaryum balığı yetiştiriciliğine genellikle, 1 erkek 2 dişi halinde gruplar şeklinde başlanılır. Temel 30-50 litrelik bir akvaryum işinizi görebilir. Size petshoplar, iç motor, dış filtre, hava motoru gibi bir çok malzeme almanızı söyleyebilir. Ancak deneyimli biri olarak bu kadar detaylı malzeme, suyu, balıkların istediği kıvama değil sizin istediğiniz kıvama getirecektir. Ancak biz balıkların yaşam koşullarına uygun bir ortam hazırlamamız gerekiyor.

Dolayısıyla akvaryum balığı üretip satmak için almamız gereken 2 ana malzeme bulunmakta. 2 Çıkışlı hava motoru, pipofiltre(boruya takılmış bir sünger), ısıtıcı, artemia yetiştirme kiti(yavru balıklar için canlı yem) , biraz kum, bir kaç fazla keskin yerleri olmayan kayalık, süs, file, yem bize yetecektir. Bunların ne işe yaradığı ve fiyatlarını aşağıda resimler ile açıkladım.

Akvaryum balığı üretip satmak
  • İç Filtre: Suyumuzu temizleyecek, yararlı bakteri oluşmasına, balıkların doğal yaşamlarındaki suyu oluşturmasına yardımcı olacak. Balıklara oksijen sağlayacak. Olmazsa olmazdır.
  • İki çıkışlı hava motoru: Bir çıkışı iç filtreye, bir çıkışı artemia yetiştirme kitine takılacak. Olmazsa olmazdır.
  • Artemia yetiştirme Kiti: Ne kadar zor olarak gözükse de, çok kolay bir iştir. Artemia, yumurtalar halinde satılır ve bunların yumurtadan çıkması için gerekli yaşam koşulunu bu kit sağlar. Yavruların hızlı gelişimi için olmazsa olmazdır.
  • Isıtıcı: Suyun ısısını korumak için Olmazsa olmaz araçtır.
  • 2 çay kaşığı artemia ve 1 çay kaşığı kaya tuzunu düzeneğin içine koyun. Hava motorunun bir ucunu bağlayın ve 1 gün bekleyin. 1 günün sonunda çıkacak ve yavru balıklarınız için Vazgeçilmeyen yem kaynağı olacaktır.
  • Kum: Dışkıların filtre haricinde kaybolması, biraz görünüş, biraz oyuncak amaçlı gereklidir.
  • Keskin olmayan kayalık ve oyuncaklar: Her balık stres geçirebiliyor. Özellikle anneler. Doğum evrelerinde strese girer ve saklanırlar. Diğer balıklarda bazen saklanma ihtiyacı görürler. Farkında olmadığınız doğumlar da da yavrular saklanır. Keskin yerler balıkların vücutlarını kesebilir.

Sistem Kurulumu

Akvaryum balığı üretip satmak için güzel bir sisteme ihtiyaç vardır.Akvaryumu düz zemin üzerine, çocukların fazla ulaşamayacağı yükseklikte kurulsa fena olmaz. Yerlere her halükarda su döküleceği için etrafını ona göre seçin ve temizleyin. İçine kumu dökmeden güzelce yıkayın. Bu işlem oldukça yorucudur. Kayalık ve süsleri de yıkayın ve akvaryum içerisine yerleştirin. Suyu yavaşça hortumla veya şişeler yardımıyla koymaya çalışın. Kum ve süsler suyun darbesiyle kötü görüntülere yol açabilir.

Farklı Bir Ek İş Önerisi  Evde Ek İş Fırsatlarını Değerlendirmenin Önemi

Akvaryum Balıklarını aldıktan sonra içine beklenmiş su koyulur ve ısıtıcı açılır. Genellikle derecesi 23-26 arası olabilir. Su gerekli sıcaklığa geldiğinde balık, verildiği paket ile suyun içine konulur. Paketin içindeki su ile akvaryum suyu sabitlenir. Daha sonra paket açılır ve biraz akvaryumdan paketin içine su atılır. 3-4 periyottan sonra balık suya alışır ve file yardımıyla balık paketten alınarak suya konulur. Kesinlikle paketteki suyu koymayın çünkü petshoplardaki su bakterileri bazen iyi değildir.

Pipo filtre süngeri çıkartılır ve akvaryuma sokup sıkılarak suyu emmesi sağlanır. Dağa sonra düzeneğe takarak akvaryuma sokulur. Hava motoru bağlanır ve işlem tamam.

akvaryum balığı yetiştiriciliği

Çiftleşme, Hamilelik ve Yavrulama Dönemi

Akvaryum balığı üretmek bir kaç evreden oluşur. Balıkların çiftleşmesi kolaylıkla belli olur. Erkek balık sürekli dişiyi takip eder ve altındaki cinsel organını yamultarak dişiye temas ettirir.

Hamilelikte anlaşılırdır. Dişi balığın altı siyahlaşır. Koyulaşır ve karnında şişkinlik olur. Yukarıdaki resim gibi bir şişkinliğe geldiğinde balık doğum yapmaya hazırdır. Doğumdan önce anne saklanmaya çalışır. Streslidir ve sürekli kaçar. Tam emin olmadan yavru kutusuna almayınız. Zaten ilk başlarda hep kaçıracaksınız ve eve geldiğinizde küçük yavrular göreceksiniz 🙂 .

Yavru Büyütmek

Yavrular ayrı bir kaba veya yavruluklarına alındığı zaman ilk gün yem vermeyin. Artemia kitini kurun. İçine 2 artmia 1 kaya tuzu oranında malzemeleri atın ve hava motorunun bir ucunu takın. Bunun için youtube’da bir çok video var. Artemialar 1 günde çıkarlar. Maksimum 1-2 gün yaşarlar 🙂 . Bu üzücüdür çünkü hep çıkarmalısınız. Canlı olarak verilen artemia yemleri çok kaliteli besin kaynağıdır. Fakat artemiaları şırıngayla alıp, çok küçük kalıplara koyabilirsiniz. Buna örnek olarak plastik yumurta kaplarında küçük çukurlar işinizi görür.

Yavrularınız tam gaz büyümeye başlar. Normal yem ile aradaki far %300 kadar olabilir. Yani 1 ay artemia beslenen yavru ile 3-4 ay normal pul yem ile beslenen yavru aynı büyüklükte olabilir. O yüzden akvaryum balığı üretip satmak için artemia vazgeçilmezdir.

Akvaryum Balığı Satmak

Akvaryum balığı üreterek para kazanmak karlı bir iştir. İlk başta alınan 2 dişi’den ilk ay, kayıplarla beraber 30 yavru aldığımızı düşünelim. Artemialarla beslendiğini düşünürsek balıklar 1.5 ayda satılacak kıvama gelecektir. 30 Balık x 5 150 Tl yapacaktır. Elektrik ve yem giderleri max 30 TL dir. 2 dişi sayesinde 1 ayda 120 tl kazanıyorsak, 10 dişiden 1 ayda 1200 TL kazanabiliriz. 10 dişi yüksek bir rakam değildir. Eminim sizince hoşunuza gidecek ve belkide satmak istemeyeceksiniz.

İlk başlarda balıkları satmak için petshop’lara başvurabilirsiniz. Burada sizin pazarlamacı ruhunuz konuşur 🙂 . Sattığı fiyatın yarısına vb fiyatlar teklif edebilir. Zaman geçtikçe ve çevreniz oluştukça sizde akvaryum balığı yetiştiriciliğine başlamış, sektöre hakim olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir